AWARDS FOR EXCELLENCE IN WA REVEAL EXCELLENCE

In Awards by Clyde Mooney

Click here to share this article with a friend

The grand ballroom at Perth’s Crown Casino came to life Monday night for the 2016 AHA-Aon Hospitality Awards for Excellence, recognising hotels, pubs, bars, restaurants and tourism venues across Western Australia.

Forty-two acknowledgements for Excellence were awarded to venues, operators and staff, including two for ALH venues, Peel Alehouse in Halls Head and the Greenwood Hotel in Greenwood.

Australian Hotels Association (WA) CEO Bradley Woods said the passion seen through the winners list was evidence that the future is bright for the western state.

“The commitment that the owners, managers and staff have to WA’s hospitality industry, and their venues, shone through tonight,” said Woods.

“WA’s hospitality venues provide world class food, beverages, service and atmosphere to locals and visitors from interstate and overseas.

“WA’s hotels, bars and dining venues are playing an ever-increasing role in the state’s economy, and it’s important to recognise the hard work of the people who make it all happen.”

AHA WA

AHA WA President Neil Randall, David Strom, AHA WA CEO Bradley Woods

The Hospitality Industry Lifetime Achievement Award went to David Strom, whose operations include The Gate Bar & Bistro in Success, nominated for the Live Entertainment Venue Award, and The Brook Bar & Bistro in Ellenbrook, nominated for Live Entertainment Venue Award, and winner of the PubTAB Operator Award, through employee Kim O’Driscoll

 

Below is the list of winners in pub-related categories. The full list can be found at AHA (WA).

Casual Pub Dining Award – Metropolitan, sponsored by Toxfree

Finalists:

  • Bailey Bar and Bistro, Joondalup
  • Cott & Co. Fish Bar at Cottesloe Beach Hotel
  • Currambine Bar & Bistro
  • Duke Bar and Bistro, Carramar
  • Durty Nelly’s, Perth
  • Greenwood Hotel
  • Hyde Park Hotel
  • Karalee on Preston, Como
  • National Hotel, Fremantle
  • Odin Tavern, Balcatta
  • Paddington Alehouse, Mt Hawthorn
  • Port Kennedy Tavern
  • Squires Fortune, Scarborough
  • The Boat at Mindarie Marina
  • The Generous Squire, Perth
  • The Queens Tavern, Highgate
  • The Royal on The Waterfront, East Perth

Winner: Karalee on Preston

 

Casual Pub Dining Award – Regional, sponsored by Leukaemia Foundation

Finalists:

  • Blanche Bar, Karratha
  • Fitzroy River Lodge
  • Mangrove Hotel
  • Matso’s Broome Brewery
  • Murphy’s Irish Pub, Mandurah
  • Peel Alehouse
  • Rose Hotel, Bunbury
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • Tall Timbers Manjimup
  • The Newman Hotel
  • The Ship Inn, Busselton
  • Whim Creek Hotel

Winner: Settlers Tavern

 

Family Dining Award, sponsored by Wing Hong Food Services

Finalists:

  • Atrium Buffet at Crown Perth, Burswood
  • Bailey Bar and Bistro, Joondalup
  • Belmont Tavern
  • Currambine Bar and Bistro
  • Endeavour Tavern, Lancelin
  • Gloucester Park Trotting Complex, East Perth
  • High Wycombe Tavern
  • Karalee on Preston, Como
  • Odin Tavern, Balcatta
  • Port Kennedy Tavern
  • Rose Hotel, Bunbury
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Ship Inn, Busselton
  • Tony Romas Restaurant, Perth
  • Whim Creek Hotel

Winner: Currambine Bar and Bistro

 

Sporting Entertainment Venue Award, sponsored by FOX SPORTS Venues

Finalists:

  • Duke Bar and Bistro, Carramar
  • Gloucester Park Trotting Complex, East Perth
  • Greenwood Hotel
  • Hyde Park Hotel
  • Paddington Alehouse, Mt Hawthorn
  • Port Kennedy Tavern
  • The Game Sports Bar, Northbridge
  • The Royal on The Waterfront, East Perth
  • The Saint George Hotel, Innaloo

Winner: The Game Sports Bar

 

Live Entertainment Venue Award, sponsored by APRA AMCOS

Finalists:

  • National Hotel, Fremantle
  • Paddington Alehouse, Mt Hawthorn
  • Ravenswood Hotel
  • The Ashby Bar and Bistro
  • The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook
  • The Carine, Duncraig
  • The Gate Bar and Bistro, Success
  • The Laneway Lounge, Perth
  • The Saint George Hotel, Innaloo
  • Universal Bar, Northbridge

Winner: Universal Bar

 

Food and Beverage Services Employee Award, sponsored by Skillhire

Finalists:

  • Lara Ducie – Blanche Bar, Karratha
  • Sian Early – Greenwood Hotel
  • Stephen Butterly – Kingsway Bar and Bistro
  • Jerusha Rogers – Pan Pacific Perth
  • Chantelle Smith-Greenwood – Peel Alehouse
  • Anna Fantham – Perth Arena, Perth
  • Isabella Lee – Tall Timbers Manjimup
  • Abby Aldred – The Carine, Duncraig
  • Wendy Gibson – The Como Hotel

Winner: Chantelle Smith-Greenwood – Peel Alehouse

Highly Commended: Anna Fantham – Perth Arena

 

Michael Strom with father David Strom

Michael Strom congratulating father David Strom

PubTAB Operator Award, sponsored by TAB

Finalists:

  • Eric Priddeth – Kingsway Bar and Bistro
  • Kim O’Driscoll – The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook

Winner: Kim O’Driscoll – The Brook Bar and Bistro

 

AHA – HGT Rising Star Award, sponsored by AHA (WA) and Hospitality Group Training

Finalists:

  • Youen Duprez-Hamel – Steves Fine Wine & Food, Nedlands
  • Tegan McMinigal – The Breakwater, Hillarys
  • Samantha Fraser – The Carine, Duncraig

Winner: Tegan McMinigal – The Breakwater

 

Venue Manager Award, sponsored by Hisconfe

Finalists:

  • Bart Parsons – Blanche Bar, Karratha
  • Greenwood Hotel Nick Lloyd
  • Highway Tavern, Bunbury Jasmin Eastcott
  • Matso’s Broome Brewery Glen Luckhurst
  • Murphy’s Irish Pub, Mandurah Jai Champ
  • Odyssea Beach Cafe, City Beach Daren Holscher
  • Perth Arena, Perth Kyllie Graham
  • Print Hall, Perth Sebastien Lepoittevin
  • Rose Hotel, Bunbury Blair Lennon
  • Settlers Tavern, Margaret River Alessandro Fucci
  • Universal Bar, Northbridge Jason Juraszek
  • Zanders at Cable Beach Stuart Voce

Joint Winners:   Nick Lloyd – Greenwood Hotel

Kyllie Graham – Perth Arena

 

Group Venue Operator Award, sponsored by Kleenheat

Finalists:

  • ARK Group
  • The Duke Bar and Bistro, Carramar
  • The Squires Fortune, Scarborough
  • The Generous Squire, Perth
  • Durty Nellys Irish Pub, Perth, Perth
  • Coming Soon – Marketta, Perth
  • Colonial Leisure Group
  • Print Hall, Perth
  • Raffles Hotel, Applecross
  • The Royal on the Waterfront, East Perth
  • Colonial Brewery Margaret River
  • Leederville Food Safari
  • Ria Malay Kitchen, Leederville
  • Foam Coffee Bar, Leederville
  • Kitsch Bar Asia Leederville
  • Wok St Chow House, Northbridge
  • Gastev Group
  • Whistling Kite, Secret Harbour
  • Port Kennedy Tavern
  • Chase Bar & Bistro, Baldivis
  • Vernon Arms Tavern, Baldivis
  • White Lakes Brewing, Baldivis

Winner: Colonial Leisure Group

 

WA’s Best Regional Hospitality Venue, sponsored by H&L Australia

Winner: Settlers Tavern

 

Perth’s Best Hospitality Venue, sponsored by Furniture Options

Winner: State Buildings

The three interconnected heritage buildings known as the State Buildings sit on the corner of St Georges Tce and Barrack St in the centre of Perth.

Over their 140-year history, they’ve been used as public offices, a police court and cellblock, Treasury, survey department, GPO, immigration offices, office of the Premier and Cabinet, lands department and titles building – but had been empty since the government vacated the buildings nearly two decades ago.

The newly revitalised State Buildings now offer a carefully curated mix of hospitality and retail offerings, as well as COMO The Treasury hotel.

The team from State Buildings